top of page

RÓŻA

  • Spotify - Grey Koło
  • Facebook
  • YouTube
  • Bandcamp - Grey Koło

Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Twórcy znani są z grup Enchanted Hunters, Sorja Morja oraz Wilga, mieszkają i tworzą w Warszawie. Grupa zadebiutowała w kwietniu 2021 r. post-punkowym utworem „Oczy” wyprodukowanym wspólnie z Pawłem Krawczykiem z Hey. Piosenka zyskała rozgłos dzięki zdobyciu głównej nagrody w Konkursie Songwriterskim „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego. Latem 2021 roku Róża wystąpiła m.in. na Jarocin Festiwal 2021 oraz na Festiwalu Fama, gdzie zdobyła tytuł laureata.

4 lutego 2022 roku w dystrybucji Asfalt Distro ukazał się pierwszy album Róży – „Bu!”. „Tytułowe »Bu!« to okrzyk kogoś, kto wyskakuje znikąd – trochę zaczepny, trochę infantylny, pasował nam do sytuacji debiutu. To też nasza próba obrony przed wszechobecną przemocą przez przejęcie gestu zastraszania i uczynienie go czymś swojskim i zabawnym” – mówi członek zespołu Szymon Lechowicz. Na płycie znalazło się osiem autorskich kompozycji, łączących brzmienie amerykańskiego indie rocka, brytyjskiego post-punku, synth popu i alternatywnego r’n’b. Polskojęzyczne teksty Róży przeplatają tematykę romantyczną z wątkami społecznymi. Płytę promują single „Oczy” i „Człowiek-pies” z teledyskami w reżyserii Jakuba Dylewskiego, a także „Obietnica” i „Z tobą nie jestem sobą”. Album „Bu!” wydano w formie płyty CD dostępnej w Asfalt Shop, można go też słuchać na najpopularniejszych platformach streamingowych.

Jako goście na płycie udzielają się m.in. znani na scenie niezależnej perkusiści Tomasz Popowski (Innercity Ensemble, Alameda 3 i 4, Jantar) i Jacek Prościński (wh0wh0, Reni Jusis, Lasy). Za produkcję i miks albumu odpowiada Mateusz Danek wraz z zespołem Róża, za mastering Norman Nitzsche z berlińskiego studia Calyx. Autorką inspirowanej psychodelią okładki i oprawy graficznej jest Kaja Kukuła.

bottom of page