PIĄTEK NA LAF

Piątek, piąteczek, piątunio 😉 na LAF 

W czwartek na LAF-ie obejrzeliśmy m.in. poruszający chiński dramat „Żegnaj mój synu”, ciepły familijny film „Abe” w plenerowym Kinie Nocnym i dokument „Miejscy kowboje”.

Czym jest egzotyka dla Pawła Ziemilskiego? Czym zainspirował go Ken Loach? Jak powstawał film "Miejscy kowboje"?  O tym po projekcji filmu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówił nagradzany dokumentalista Paweł Ziemilski. Cała rozmowa jest dostępna na platformie internetowej:

 https://vod.laf.org.pl/extra/miejscy-kowboje-spotkanie-autorskie-z-pawlem-ziemilskim.

Na naszej platformie VoD możemy też obejrzeć krótki film LAF tv, w którym mieszkańcy Zwierzyńca, turyści i przyjaciele LAF mówią o akademii, tęsknocie za tradycyjnym wydaniem LAF i potrzebie spotkań. Ryszarda z wypożyczalni rowerów „Ryś”, Renatę z pubu „Mango” czy wieloletnią wolontariuszkę Karolinę można zobaczyć i posłuchać tu: 

https://vod.laf.org.pl/extra/telewizja-festiwalowa-laf-w-oczach-innych

W Internecie także kolejny fragment LAF tv, w którym Ryszard Jaźwiński przedstawia nie tylko filmowy program. Polecamy. 

A co w piątek na LAF?  

 

15:00 „Ojciec” reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov

17:00 „Zaginiona dziewczyna” reż. Kōji Fukada

20:00 „Ślimaki” reż. Grzegorz Szczepaniak 

KINO NOCNE 22:00 „Niebiańska zmiana”  reż. Márk Bodzsár

*****

15:00 „Ojciec” reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov 

Kruształowy Globus na MFF w Karlowych Warach; premiera niecaly miesiąc temu

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. 

Po pogrzebie matki, Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. 

Kryształowy Globus na MFF w Karlowych Warach. Premiera w Polsce była niecały miesiąc temu.

 

17:00 „Zaginiona dziewczyna” reż. Kōji Fukada 

To japońsko-francuski dramat, którego bohaterką jest Ichiko pracująca jako domowa pielęgniarka. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad chorą na raka starszą kobietą. Bohaterka jednak do tego stopnia zaprzyjaźniła się z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną, że aktywnie uczestniczy także w życiu wnuczek swojej pacjentki. Gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt, policja rozpoczyna śledztwo. Wkrótce podejrzenie pada na mężczyznę, który okazuje się krewnym Ichiko. Choć sprawa nie została jeszcze na dobre zbadana, wydaje się, że śledzący ją ludzie wydali już wyrok, a jego konsekwencje w poważny sposób mogą  dotknąć bohaterkę. Czy uda jej się dowieść prawdy?

20:00 „Ślimaki” reż. Grzegorz Szczepaniak

Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale też podbijają Chiny i Japonie. Na fali popularności “złotego” ślimaczanego interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad, postanawiają założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”. Dowcipny nagradzany dokument pokazywany jest w cyklu „Wajda School na LAF”.

 

KINO NOCNE w Zwierzyńcu 22:00 „Niebiańska zmiana” reż. Márk Bodzsár

Milan ma 20 lat i jest pół Serbem, pół Węgrem. W 1992 roku, po dwóch latach wojny dezerteruje z armii i ucieka z Jugosławii na Węgry. Dzięki ukończonym studiom medycznym dostaje pracę w pogotowiu w Budapeszcie. Pracuje jako pomocnik medyczny. Wkrótce orientuje się, że kierowca karetki i jeden z lekarzy pozwalają niektórym pacjentom umrzeć. Nielegalne eutanazje mają podłoże finansowe i są związane z biznesem pogrzebowym. Milan jest rozdarty, ponieważ potrzebuje pieniędzy, żeby ściągnąć do siebie narzeczoną z ogarniętego wojną Sarajewa. Czarna komedia o łowcach skór. Film nie miał jeszcze swojej polskiej premiery.

 

Od dziś (piątek, 14 sierpnia)  na vod.laf.org.pl można też zobaczyć takie filmy jak choćby choćby:  „Słoń i motyl” (belgijski film, który został wyprodukowany przez braci Dardenne i Martina Scorsese), „Don Gilliam i olbrzymy” (z Terrym Gilliamem i Adamem Driverem) czy „Abe” o 12-latku odkrywającym pasję gotowania.

Szczegóły na vod.laf.org.pl.

Dobrych seansów!

Zrzut ekranu (18) ziemilski
Zrzut ekranu (18) ziemilski

press to zoom
image00003
image00003

press to zoom
image00004
image00004

press to zoom
Zrzut ekranu (18) ziemilski
Zrzut ekranu (18) ziemilski

press to zoom
1/4
plakat_ojciec.jpg
plakat_zaginiona-dziewczyna.jpg
plakat_zegnaj-moj-synu-2.jpg