top of page

NIEDZIELA NA LAF

Witamy w niedzielę 16 sierpnia 😊

Świąteczna sobota za nami. Było dobrze do…. wieczora, gdy nagle okazało się, że z filmem w KINIE NOCNYM są techniczne problemy i trzeba niemalże stanąć na głowie (albo jechać 150/h), żeby seans się odbył.  Z opóźnieniem – za które jeszcze raz przepraszamy – ale się udało. Projekcja „(Nie)znajomych” zgromadziła tłum ciepło ubranych ludzi, którzy na leżakach na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec oglądali film, a momentami mogli patrzeć też na pięknie rozgwieżdżone niebo.    

„Złe baśnie” braci D’Innocenzo, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, oficjalnie zakończą 21. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.

To ostatni dzień tegorocznej LAF, ale dzień z dobrymi filmami, które szczególnie polecamy: 

15:00 „Jeszcze porozmawiamy” + spotkanie autorskie z reżyserem Mateuszem Buławą

18:00 „Interior” PRZEDPREMIEROWO + spotkanie autorskie z reżyserem Markiem Lechkim

20.00 „Złe baśnie” PRZEDPREMIEROWO – zamknięcie festiwalu 

KINO NOCNE w Zwierzyńcu 22:00 „Zdychaj, tatulku!” PRZEDPREMIEROWO - reż. Kirill Sokolov 

**********

15:00 „Jeszcze porozmawiamy” + spotkanie autorskie z reżyserem Mateuszem Buławą

Dwaj bracia na progu dorosłości wciąż mieszkają wraz z mamą i babcią. W mieszkaniu walczą o najmniejszy nawet skrawek autonomii, a każdy z nich ma inną strategię poruszania się po tym trudnym terenie. Jednak portret rodzinny nie jest pełny – brakuje w nim ojca, którego znacząca nieobecność powraca wraz z głuchym sygnałem w słuchawce telefonu.
Film dokumentalny pokazywany w cyklu „Wajda School na LAF”. Po nim  Mateuszem Buławą porozmawia Ryszard Jaźwiński. 

 

18:00 „Interior” + spotkanie autorskie z reżyserem Markiem Lechkim

Trzydziestopięcioletni Maciek traci wiarę w sens życia. Pracuje od świtu do wieczora, by spłacać kredyt mieszkaniowy. Chcąc zemścić się na nieuczciwym pracodawcy, zabiera mu auto. Ryzykuje wszystko i rusza w desperacką podróż bez planu. W całym kraju trwają przygotowania do obchodów pewnej rocznicy. Pracowniczka Urzędu Miasta, trzydziestopięcioletnia Magda, współorganizuje wydarzenia. Na początku bardzo oddana, z czasem zauważa hipokryzję najbliższego otoczenia. Zbieg zdarzeń sprawi, że ich ścieżki skrzyżują się.
Film nie miał jeszcze polskiej premiery. Po projekcji z reżyserem porozmawia Łukasz Maciejewski. 

 

20.00 „Złe baśnie” – FILM ZAMKNIĘCIA FESTIWALU – reż. Damiano D’Innocenzo Fabio Roberto D'Innocenzo

Upalne lato, rzymskie przedmieścia. Do włoskiej sielanki jednak daleko. Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle, że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej historii. Ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. 

Srebrny Niedźwiedź na Berlinale za scenariusz dla braci D’Innocenzo. U nas pokazywany PRZEDPREMIEROWO

 

KINO NOCNE  w Zwierzyńcu 22:00 „Zdychaj, tatulku!” reż. Kirill Sokolov

Pewnej deszczowej nocy do mieszkania petersburskiego detektywa puka młody mężczyzna z młotkiem w ręce. Ta niezapowiedziana wizyta da początek szalonej i krwawej nocy, podczas której przez apartament przewinie się cała gromada ekscentrycznych indywiduów.

Ten rosyjski dramat jest także dostępny na vod.laf.org.pl.

UWAGA:

Koniec festiwalu, a zarazem dostępność wielu filmów na platformie vod.laf.org.pl przypada na 16 sierpnia na godz. 23.59.

Dobrej niedzieli!

Złe-baśnie-Favolacce-plakat.jpg
bottom of page