
MISTRZOWSKA LEKCJA
ROBERTA GLIŃSKIEGO
Mistrzowską lekcję kina dał na finał 23. Letniej Akademii Filmowej reżyser Robert Gliński.
Po projekcji uznanego i wielokrotnie nagradzanego w Polsce i na świecie filmu "Cześć Tereska" opowiedział o specyfice powstawania paradokumentu.
- Fundamentalną sprawą przy paradokumencie jest praca z aktorem niezawodowym - wyjaśnił Robert Gliński. Opowiedział, jak pracowało się z tytułową bohaterką "Cześć Tereska", jak trzeba było kręcić nawet 15 - 20 dubli.
- Scenariusz pisałem z kolegą, także dialogi. Praca z Tereską polegała na tym, żeby te dialogi poprawić na jej styl - mówił Gliński. - Czyli dialog mienia się pod postać, pod aktora.
- Kręci się w miejscach prawdziwych, ale także w sytuacjach prawdziwych - wskazał kolejną cechę paradokumentu Robert Gliński. Dodał, że np. wtedy nie zamyka się ruchu na ulicy albo na podwórku. - czasem ktoś wejdzie w kadr, zepsuje scenę, ale to jest wliczone - powiedział. - Wiele rzeczy nie jest inscenizowanych.
Robert Gliński mówił też o potrzebie wykorzystania długich obiektywów, a sposób na nagrywanie uderzenia w policzek zademonstrował na prowadzącym spotkanie Ryszardzie Jaźwińskim.
To była świetna lekcja kina!